Volunteer Awards

Spinnaker Award

The Minnetonka School District Spinnaker Award is presented annually to individuals or groups who exemplify volunteerism, community and serving the greater good. Like the spinnaker on a sailboat, the groups or individuals recognized with this award are out in front, full-sail, leading us toward the fulfillment of our dreams. These individuals are powered by the winds of passion, hope, confidence, and inspiration. Honorees may be individual volunteers, financial contributors, volunteer project or event groups, business partners.

2016 recipients

  • Kim Beauchamp - MHS Volunteer
  • Kim Birdwell - Clear Springs and Foundation Volunteer
  • Eric Boal - Timber Bay, Partner
  • Gail Bollis - General Store, Business Partner
  • Chris and Bonnie Celichowski - Volunteers
  • Cheryl Holds - District Volunteer
  • Janet Maddalena - Clear Springs and MME Volunteer
  • Tad Shaw - Minnetonka Community Education Volunteer

Award criteria

  • Engaged in service that significantly impacts a student, groups of students, school or the district over time.
  • Displays personal and professional integrity.
  • Creates a positive, supportive, and respectful atmosphere in which others are excited to be involved.
  • Demonstrates a commitment to supporting our schools and community involvement.

Nomination process

  • Any Minnetonka staff member, administrator, student, parent, community member or alumnus may make the nomination. Self-nominations are not accepted.
  • Nomination shall include the nominator’s name, address and phone number; nominee’s name, address, phone number, approximate dates of service, and at least one letter of support.
  • Deadline is March 1.

Recipients are selected by the District Recognition Committee and shall be notified in late April. Up to ten awards may be presented each year at the gala event to be held in May.


Minnetonka Community Education Award

The Minnetonka Community Education Advisory Council will award up to three awards to volunteers, program participants, or others involved in one of three program areas: Early Childhood Family Education (ECFE), Youth Programs or Adult Programs.

2016 recipients

  • Amy Grady - ECFE/Preschool
  • Debbie Guido - Adult Programs
  • Dan Roden - Youth Programs
  • The City of Excelsior - Business/Association Partner

Award criteria

For Minnetonka Community Education volunteers, participants or others involved in ECFE, youth or adult programs.

Nomination process

  • Community members, board members, students and staff are invited to submit nominations. Nominees may be anyone in the service area of Minnetonka Community Education.
  • The nomination must provide the following information:
    • Nominator’s name and phone number.
    • Name, address, and phone number of nominee.
    • Service or participation of the nominee.
    • Any special attributes of the nominee making the nominee unique or extraordinary.
    • Testimonials from friends, colleagues or program managers are encouraged.
  • Deadline is March 1.


The Awards


Four ways to submit a nomination

  1. Complete the online nomination form.
  2. Fax nominations to 952-401-5093
  3. Email nominations to celebrateexcellence@minnetonkaschools.org
  4. Mail nominations to:

Celebrate Excellence, Minnetonka Schools
5621 County Road 101
Minnetonka, MN 55345

Celebration of Excellence Logo

Past Spinnaker Recipients

2016

  • Kim Beauchamp - MHS Volunteer
  • Kim Birdwell - Clear Springs and Foundation Volunteer
  • Eric Boal - Timber Bay, Partner
  • Gail Bollis - General Store, Business Partner
  • Chris and Bonnie Celichowski - Volunteers
  • Cheryl Holds - District Volunteer
  • Janet Maddalena - Clear Springs and MME Volunteer
  • Tad Shaw - Minnetonka Community Education Volunteer

2015

  • Heidi Kluzak, Parent Volunteer District
  • Jen Greenwood, Parent Volunteer Minnewashta
  • Jen Heinzen, Parent Volunteer Minnewashta & MMW
  • Karen Zais, Parent Volunteer MMW
  • Nancy Fargo, Community Volunteer Minnetonka Theatre
  • Pat Schmidt, Community Volunteer District Finance and Audit Committee
  • Paul Barnard, Parent Volunteer Minnewashta
  • Ron Mask, Great Frame Up, Business Partner District
  • Sharon Morgan, Community Volunteer, District

2014

  • Sandra Hibbard, Aquatics Volunteer
  • Jenny Mattiacci, Clear Springs, Diamond Club and High School Volunteer
  • Bonnie Niles, Minnetonka Alumni Association, Volunteer
  • Michelle Seets, Minnewashta, Excelsior and MMW Volunteer
  • Peggy and Paul Borowski, Vocal Support, Tonka Turkey Trot and District Volunteers
  • Mary and John Cheleen, Deephaven Volunteers
  • Kari and Dave Rotman, Touchdown Club Volunteers

2013

  • Jan Battles, Minnetonka Theatre, Volunteer
  • Steve Bennett, Village Automotive Group, Business Partner
  • Bob Goodale, Family Friends Inc., Community Volunteer
  • Brian Kuhnly, Cub Foods Minnetonka, Business Partner
  • Roger Lenahan, Tonka Football Association, Community Partner
  • Ann Senn, Deloitte, VANTAGE Business Partner
  • Tom & Jack Stevens, Maynard’s, Business Partner
  • Denny Wollan, Tonka United Soccer, Community Partner
  • Steve Youngstedt, Youngstedt’s, Business Partner

2012

  • Kristin Gerton, Minnewashta, MMW, MHS, Minnetonka Foundation and Tonka Pride
  • Lisa Koeppen, Deephaven Volunteer
  • Anne Groton, Groveland Volunteer and Dream Makers Dinner Chair
  • Cheryl Gaebel, MHS Volunteer
  • Julie Kahlmeyer, Excelsior Volunteer
  • Jennifer Hicks and Willow, Minnewashta Reading Volunteers

2011

  • Bob and Diana Davis, Backpack Tutoring
  • Dan Sigurdson, Citizens Finance Audit and Advisory Committee
  • Joanne Olds, Dream Makers Chair
  • Rachel Benson, Groveland Classroom Volunteer
  • Sharon Garber, MME Volunteer
  • Steve London, Caribou Coffee (101 & Minnetonka Blvd)
  • Steve Pieh, Minnetonka Community Education Advisory Committee

2010

  • Joanne Robinson, YMCA, Community Partner
  • Kenny Kraft, Timber Bay, Community Partner
  • Don Draayer, Volunteer
  • Susan Helmer, Volunteer
  • Lisa Davis and Paule Hocker, Volunteers
  • Ron Kamps, Volunteer
  • The Ben Hoyt Family (Dori Schlampp & Brad Hoyt), Volunteers

2009

  • Brian Kuhnly, Cub Foods, Business Partner
  • Tammy Magney, ATS&R, Business Partner
  • Bud Boberg, Volunteer
  • Chris Stein, Volunteer
  • Jean Vanderploeg, Volunteer
  • Linda Murrell, Volunteer
  • Mary Jo Meyer, Volunteer
  • Tia Black, Volunteer, Minnetonka Public Schools Foundation Trustee
  • Janet Bauernfeind, Volunteer (awarded posthumously)

2008

  • Liz Barlow, MHS Theatre Box Office Volunteer
  • Dick Glover, Strive Program Volunteer Coordinator
  • Charlie Hurd, Volunteer
  • Peg Keenan, Volunteer
  • Mary Nesbitt, Volunteer
  • Renee Noland, Volunteer
  • Kevin Olsen, Volunteer
  • Laurie Pohlad, Volunteer
  • Trish Tennyson, Volunteer
  • Beacon Bank, Business Partner

2007

  • Kate Bryant, Volunteer
  • Sam Chase, Volunteer
  • Alice Everett, Volunteer
  • Kim Kelsey, Volunteer
  • Denise McGee, Volunteer
  • Bill Ewald, Cub Foods Minnetonka
  • Kemmetmueller Photography
  • Maynards
  • Minnetonka Diamond Club

2006

  • Katie Dorn and Lindy McClure, Volunteers
  • Wendy Holdman, Volunteer
  • Greta Kiener, Volunteer
  • Maureen Kvam, Volunteer
  • Patricia Paul, Volunteer
  • Barb Sykora, Legislator
  • Kris Thayer, Volunteer
  • TJ Worrell, Volunteer
  • Caribou Coffee
  • Target Corporation

2005

  • Heidi Kluzak, Cathy Maes, Debbie Zilverberg - Celebrate Groveland 150 Co-Chairs
  • Tammy Magney - Volunteer
  • Sandy Ryan - Photographer, Volunteer
  • Lisa Wagner
  • Sheri Wright
  • Joe Ryan - Volunteer, Advocate and Business Partner
  • The Great Frame Up – Owners Ron and Jill Mask - Business Partner
  • Maynard’s Restaurant, Manager Beth Maloney - Business Partner
  • Carl Zinn - Ambassador for our Schools