MCE Volunteer and Business Partner Awards

Minnetonka Community Education Awards

The Minnetonka Community Education (MCE) Advisory Council will award up to four awards to volunteers, program participants, business/association partners or others involved in these program areas: Early Childhood Family Education (ECFE), Youth Programs or Adult Programs.

2016 recipients

  • Amy Grady - ECFE/Preschool
  • Debbie Guido - Adult Programs
  • Dan Roden - Youth Programs
  • The City of Excelsior - Business/Association Partner

Award criteria

For Minnetonka Community Education volunteers, participants or others involved in ECFE, youth or adult programs.

Nomination process

  • Community members, board members, students and staff are invited to submit nominations. Nominees may be anyone in the service area of Minnetonka Community Education.
  • The nomination must provide the following information:
    • Nominator’s name and phone number.
    • Name, address, and phone number of nominee.
    • Service or participation of the nominee.
    • Any special attributes of the nominee making the nominee unique or extraordinary.
    • Testimonials from friends, colleagues or program managers are encouraged.
  • Deadline is March 1.


The Awards


Four ways to submit a nomination

  1. Complete the online nomination form.
  2. Fax nominations to 952-401-5093
  3. Email nominations to celebrateexcellence@minnetonkaschools.org
  4. Mail nominations to:

Celebrate Excellence, Minnetonka Schools
5621 County Road 101
Minnetonka, MN 55345

Celebration of Excellence Logo

MCE Volunteer & Business Partner Awards

2016

  • Amy Grady, ECFE/Preschool
  • Dan Roden, Youth Programs
  • Debbie Guido, Adult Programs
  • The City of Excelsior, Business/Association Partner

2015

  • Outdoor Learning Center Coordination Team, ECFE/Preschool (Tara Grover, Katie Becker, Katie Rosso-Recker, John Fahning, Troy Wanless)
  • John Heidebrecht (Youth Basketball Coach) Youth Programs
  • Bob Bye (ABE-ELL volunteer) Adult Programs
  • First Student Transportation (Bus Company) Business/Association Partner

2014

  • Megan Ryan, Early Childhood
  • David Guido, Youth Programs
  • Lee and Connie Aragon, Adult Programs
  • City of Minnetonka Partners, Business/Association Partner (Steve Kniss/PD, Steve Malecha/Streets Division; Steve Pieh and Mike Pavelka/Recreation Dept.)

2013

  • Julie Schoshinski, Early Childhood
  • Rich Hirstein, Youth Programs
  • Bob Quam, Adult Programs
  • Family Friends Inc. – Bud Boberg, Business/Association Partner

2012

  • Resa Schmidt, Early Childhood
  • Lou Graber, Youth Programs
  • Pam Humphrey, Adult Programs
  • ALARC – Bill Wenmark & Harley Feldman, Business/Association Partner

2011

  • Ila Wheeler, Early Childhood
  • Rob Clarno,Youth Programs
  • Jeanne Kerans, Adult Programs
  • Abrakadoodle, Shay Hata, Business Partner

2010

  • Sheryl Elvestrom, Early Childhood
  • Chris Celichowski and Bonnie Sons, Youth Programs
  • Lynn Johnson, Adult Programs
  • DW Advertising, Steve Siewert, Business Partner

2009

  • Heather Johnson, Early Childhood
  • Katherine Johnson, Youth Programs
  • John Seamans and Jean McSwiggen, Adult Programs
  • John Wilhoit – Metro Athletic, Business Partner

2008

  • Andrea Sorenson, Early Childhood
  • Amy Busch, Youth Programs
  • Peter Herbert, Adult Programs
  • Collin Daniels – Bruegger’s Bagels, Business Partner

2007

  • Denise Stricker, Early Childhood
  • Brian Grafsgaard, Youth Programs
  • Laurie Lokar, Adult Programs
  • Cargill/Keith Tvedten, Business Partner

2006

  • Angie Pankoff, Early Childhood
  • Paul Mattiacci Youth Programs
  • Jean Weiss, Adult Programs
  • Great Harvest Bread/Ruth & Mike Kelly, Business Partner